Uluslararası Nakliyeciler Derneği ve Birleşmiş Milletler Arasında İşbirliği

Uluslararası Nakliyeciler Derneği  ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye Ofisi, uluslararası taşımacılık alanında 1-2 Temmuz 2015 tarihinde İstanbul’da  düzenlenen  “İpek Yolu Projesi” başlıklı Bölgesel Çalışma Toplantısına birlikte katılmışlardır.

UNFPA Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölgesi (EECARO) Türkiye Ofisi 1971 yılından bu yana ülkemizde başta Sağlık Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı olmak üzere, kamu kurumları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile ortaklaşa bölgesel eğitim programları ve çalıştaylar düzenleyerek özellikle sağlık alanında  bölgedeki hizmetlerin ve sağlık göstergelerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Bu çerçevede UNFPA öncülüğünde düzenlenen bölgesel çalışma toplantısına, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Gürcistan, Moldova ve Ukranya’dan  konu ile ilgili akademisyenler ve Türkiye'den ise; UNFPA Program Koordinatörü Dr. Gökhan Yıldırımkaya, Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsünden Yrd. Doç. Dr. Özge Karadağ Çaman, Derneğimizi temsilen İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Alper Özel ve İcra Kurulu Üyesi Erman Ereke katılmıştır.

Toplantıda, uluslarası taşımacılık alanında çalışanların ve sürücülerin HIV/AIDS başta olmak üzere sağlık risklerini ve atılması gereken adımları tartışmış ve konu ile ilgili katılımcılar ülkelerinde sağlık risklerine karşı alınan önlemler hakkında tecrübelerini paylaşmışlardır.

Toplantı katılımcı ülkeleri ortak çalışma programları geliştirdiler. Derneğimiz, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ve Gürcistan yetkilileri ile birlikte sağlık risklerine karşı önlemler alınması ve bireylerin bilinçlendirilmesine yönelik ortak bir çalışma yürütmeyi planlamaktadır. Konu ile ilgili gelişmeler paylaşılacaktır.