Batı Kapılarından İhracat Çıkışlarında Son Durum ve Uyarılar

Bilindiği üzere, Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır Kapılarında , Bulgar gümrüklerindeki düşük işlem hacmi nedeniyle Kapıkule sınır kapısında 23 km’yi, Hamzabeyli sınır kapısında ise  13 kilometreyi bulan araç kuyrukları oluşmuştur.
 
İpsala sınır kapısında ise halen 1,5 km civarında olan bir kuyruk söz konusu olup, işlemler normal seyrinde ilerlemektedir.
 
Bahse konu olumsuz koşulların bertaraf edilmesi amacıyla Derneğimizin, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız ile gerçekleştirdiği temaslar sürmekte olup; ihracat çıkışlarımızda sınır kapısı değişikliği yapılabilmesi için resmi talepte bulunulmuştur. Bu süreçte, henüz belge başvurusunu tamamlamamış olan firmalarımızın mevcut şartları dikkate alarak çıkış kapısı beyan etmeleri önemle rica olunur.
 
Ayrıca, Bakanlığımızın Bulgaristan Ulaştırma Bakanlığı ile yürüttüğü görüşmeler sonucunda Bulgar makamlarının sınır geçiş işlemlerini hızlandırmak için ilave personel görevlendirilmesi de dahil olmak üzere, gerekli girişimleri yapmaya hazır oldukları bilgisi alınmıştır.
 
Gelişmeler sektörümüz ile paylaşılacaktır.