ORGANİZASYONLAR

Kara Yolu Taşımacılığın Önemi

Günümüzde taşımacılık alanında en cok tercih edilen Kara Yolu Taşımacılığıdır.Çünkü Karayolu Taşımacılık güvenilirdir. yayğın olarak kullanılan kara yolu taşımacışığı hem güvenilirdir hemde daha fazla yükün taşınmasını sağlayabilmektedir. Bir ev taşınmasından, bir fabriikanın taşınmasına kadar her tip taşımacılık kara yolu taşımacığıyla gerçekleşmektedir. Gerek kolaylık acısından gerek fiyat acısından daha cazip gene karayolu taşımacılığı bu sektörde kullanımı en yaygın taşıma şeklidir.Kısacası Çoğu tüketim üretim malları karayolu taşımacılığı ile taşınır..

 

Hava Yolu Taşımacılığı

Küreselleşmeyle birlikte teknoloji her geçen gün gelişti. Bununla birlikte hız faktörü önemli bir rol oynamaya başladı. Özellikle taşımacılık sektöründe en önemli kavramlardan birisidir. 

Hava yolu taşımacılığı diğer taşımacılık yöntemlerinden daha hızlıdır. Aynı zamanda hızlı olması nedeniyle gümrükle ilgili prosedürler kolaylaştırılmıştı. Ama maliyet açısından bakıldığında diğerlerine nazaran daha pahalıdır. Belki de tek dezavantajı bu diyebiliriz. Hacimsel olarak ufak ve hassas olan ürünlerinizin daha güvenli bir şekilde ulaşımı için bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

 

Deniz Taşımacılığı

Deniz taşımacılığı uluslararası alanda en çok kullanılan taşıma yoludur. Aynı zamanda taşımacılık alanındaki en düşük maaliyetli yöntemdir. Özellikle uzak ülkelere mal taşımında daha ucuz bir yöntem olmasından dolayı tercih edilir. Tek dezavantajı ulaştırma hızının düşük olmasıdır. 

Deniz yoluyla taşımacılık çok büyük ürünlerin taşınmasında büyük kolaylık sağlamaktadır. Ülkemizde de bu yöntem yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat yine de 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkeye göre çok daha fazla yaygın olması gerekmektedir.

 

En Çok Tercih Edilen Taşımacılık

Günümüzde en çok yayğın olarak kullanılan kara yolu taşımacılığı hem güvenilirdir hemde daha fazla yükün taşınmasını sağlayabilmektedir. Oldukça esnek olan bu taşımacılık türünde yükleme ve boşaltma işlemlerinin kolaylıkla yapılabilmesi, tarifeli yüklemelerin sıkça yapılabilmesi, kapıdan kapıya hizmet verilebilmesi, kısa sevk süreleri gibi sebepler tercih edilme nedenidir. Bunun yanında yüksek taşıma maliyeti, kötü hava koşullarından kolaylıkla etkilenmesi, trafik ve çevresel faktörlerden etkilenmesi olumsuz yönlerindendir.

 

Depolama

Günümüzde taşımacılık kadar depolamada önem taşımaktadır. Çünkü taşınacak olan malzemenin saklanması, depolanmasıda bir o kadar önemlidir. Diyelim ki yiyecek üretimi yapan bir farbrika sahibisiniz. Müşterilerinize ürünlerin bozulmadan iletimini sağlamanız açısıdan depolama çok önem kazanır. "Depolama" hizmeti verilirken en iyi koşullarda muhafaza edilebilecek şekilde depolanması sağlanmalıdır.